MQ-9 Reaper dron koristi turbopropelerski motor Honeywell TPE331-10GD ( 900 konjskih snaga) za pogon. Ovaj pogon mu omogućava dugotrajno patroliranje u vazduhu sa izvanrednim performansama. Pogon drona je ključni faktor za njegovu sposobnost da ostane u vazduhu satima.
Civilno vojna namena drona Reaper
MQ-9 Reaper je razvijen za vojne svrhe, ali je našao primenu i u civilnim sektorima kao što su nadgledanje granica, i druge misije. Njegova sposobnost za dugu autonomiju ( ostanak u vazduhu ) čini ga korisnim za različite operacije.
Oružije vojnog drona MQ-9a Reaper
MQ-9 Reaper je opremljen raznovrsnim ( bombama GBU-serije ) vojnim oružjem, uključujući Hellfire rakete. Ovo oružje omogućava dronu da izvršava precizne udare na ciljeve na zemlji i u vazduhu, čineći ga izuzetno moćnim vojnim alatom.
AGM-114 Hellfire
GBU-12 Paveway II
GBU-38 Joint Direct
GBU-49 Enhanced
Paveway II i GBU-54 Laser
Prikaz crteža drona MQ9
MQ-9 Reaper je srednje veliki dron sa dimenzijama od dužina ( letelice ) 11 metara. Raspon krila su 20 metara, a ukupna težina iznosi oko 2.223 (prazan) kilograma. Visina letelice 3,8 metara.
Patroliranje bespilotne letelice MQ-9a
MQ-9 Reaper može izvršavati patroliranje na velikim visinama ( maksimalan visina leta 15.000m ) i dometom leta do 1700km. Sposoban je da pokrije oblasti od interesa i ostane u vazduhu satima ( oko 25h ), obezbeđujući neprekidno nadgledanje.
Nastanak vojnog drona MQ
MQ-9 Reaper dron razvijen je od strane kompanije General Atomics. Nastao je kao odgovor na potrebe vojske za srednjim visinskim dronom za izviđanje, nadgledanje i obaveštajne svrhe. Prvi put je zvanično poleteo 2007 godine.
Dron MQ9 istorija ratovanja
MQ-9 Reaper ima bogatu istoriju ratovanja i korišćen je u različitim konfliktima širom sveta ( Afganistanu, Iraku, Libiji i Siriji ). Njegova sposobnost za izviđanje i napad ga je učinila nezamenljivim resursom u modernom ratovanju.
MQ-9A Reaper
MQ-9B Skyguardian
MQ-9B Skyguardian je naziv za modifikovanu ( napredna ) verziiju vojnog drona MQ serije